UV Koruması

Ultraviole/UV ışınları

Ultraviole Radyasyonu (UVR) güneşten gelen ve canlı organizmalara zarar verebilecek güçte yüksek enerjili bir radyasyondur. UVR dalga boylarına göre üç çeşittir:

1.  UVA - erken yaşlanma, cilt kırışıklıkları ve günümüzde cilt kanserine etkileri bilinmektedir.

2.  UVB - UVA'ya göre daha zararlıdır ve cilt kanseri, güneş yanığı ve katarak rahatsızlıklarının birincil sebebidir.

3.  UVC -  son derece tehlikelidir fakat atmosferde bloke edildiğinden yeryüzüne ulaşmaz.

 

?     Bütün hayatımız boyunca maruz kaldığımız güneş ışığının %80'ini 18 yaşından önce alırız.

?     Çocukların gözlerinin UV ışınlarından etkilenip en çok zarar gördüğü dönem doğumdan ergenliğe kadar olan zaman dilimidir.

?     Doğumdan hemen sonra, bebeklerin göz mercekleri UV ışınlarının bloklanması için henüz tam gelişmediği için, bütün UV ışınları çocuğun göz merceğinden doğrudan retinaya geçer.

?     Çocukluk dönemi boyunca, göz merceğinin ışınları geçirgenliği giderek azalır. 25 yaşına gelindiğinde göz merceği tüm UV ışınlarını absorbe eder hale gelir.

?     UV ışınlarına maruz kalmak fotokeratitis, kornea yanığı, katarakt, görmede bulanıklaşma, göz kapağı ve çevresinde deri kanseri riski artışı gibi göz rahatsızlıklarına yol açar.

** Amerikan Körlüğü Önleme Bilimsel Danışma Ultraviyole Radyasyon Komitesi'nce sunulan araştırmalar.

Ultraviole Koruma Faktörü (UPF) - Bu sınıflama, ürün tarafından ne kadar UVR'nin bloklandığını gösterir. Örneğin, 20 UPF (20 koruma faktörlü) bir ürün, zararlı UVR'nin ancak 1/20 sinin geçişine izin verir. Başka bir deyişle, 20 faktörlü bir ürün UVR'yi %95 bloke eder ve sadece %5 zararlı radyasyonun geçişine imkan verir. UPF 50+ ifadesi UVR'nin %98 bloke edileceği anlamına gelir.

Güneş Koruma Faktörü (SPF) - Bu sınıflama, güneş kremleri için kullanılır, güneş kreminin ışınları bloklama gücünü ve kaç kat fazla koruma sağlayacağını ifade eder. Örneğin, 50 SPF (50 güneş koruma faktörlü) bir ürün sizi ve çocuğunuzu güneş altında normalden 50 kat daha fazla koruyacaktır. Eğer teniniz güneş altında normalde 6 dakikada yanıyorsa, 50 SP Faktörlü bir kremle güneş altında 300dk (5 saat) kalarak aynı oranda yanarsınız.

 

UV Radyasyonuna karşı nasıl korunuruz?

?     Geniş kenarlı yüzü gölgeleyen şapkalar kullanmalıdır. Bu UV ışınlarını %50 kesecektir.

?     UV400 lens kullanılan gözlükleri tercih edilmelidir. Bu lensler polikarbondan yapılır ve özellikle çocuklar için darbelere karşı dayanıklıdır.

?     Numaralı gözlüklerde dahil bütün gözlükler UV ışınlarını kesen lensler kullanmalıdır.

?     Optik konusunda bir profesyonele danışarak güvenli bir şekilde güneşin tadını çıkarmak için diğer yapılması gerekenleri uygulayın.

?     Güneş kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce kullanılmalıdır, bu süre derinin kimyasalların tamamen absorbe etmesi için gereklidir. En iyi güneş kremi, UVA ve UVB ışınlarını bloke eden geniş-spektrum korumalı olanıdır.